Uczniowie

Ucze艅 przebywa w szkole przyszpitalnej na okres 1 miesi膮ca, czy w szkole macierzystej nale偶y wypisa膰 z oddzia艂u?

Nie, ucze艅 powinien by膰 przypisany do oddzia艂u podstawowego, do kt贸rego ucz臋szcza. Nie nale偶y wykazywa膰 przerwy w okresie nauki ucznia w oddziale.

Ucze艅 przebywa ca艂y rok szkolny w szkole przyszpitalnej. Czy nale偶y go wykazywa膰 w oddziale w szkole macierzystej?

Je偶eli maj膮 Pa艅stwo wiedz臋, 偶e ucze艅 przez ca艂y rok szkolny nie wr贸ci do szko艂y macierzystej i b臋dzie tylko w szkole przyszpitalnej, to w贸wczas wykazuje go tylko szko艂a przyszpitalna.

Wychowankowi ORW z orzeczeniem o potrzebie kszta艂cenia specjalnego zosta艂o wydane nowe orzeczenie o potrzebie zaj臋膰 rewalidacyjno-wychowawczych. Czy w tej sytuacji nale偶y zako艅czy膰 pobyt, kt贸rego podstaw膮 by艂o orzeczenie o potrzebie kszta艂cenia specjalnego?

Tak, nale偶y zako艅czy膰 pobyt, kt贸rego podstaw膮 by艂o orzeczenie o potrzebie kszta艂cenia specjalnego i doda膰 nowy okres pobytu z podstaw膮 orzeczenie o potrzebie zaj臋膰 rewalidacyjno-wychowawczych, nast臋pnie przypisa膰 do odpowiedniego oddzia艂u.

Czy mo偶na wprowadzi膰 zbiorczo kilku uczniom adres zamieszkania?

Co nale偶y zarejestrowa膰: adres aktualnego zamieszkania czy zameldowania?

Zgodnie z聽art. 13 i 14聽ustawy, w zwi膮zku z ucz臋szczaniem ucznia do przedszkola, oddzia艂u przedszkolnego zorganizowanego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub nauk膮 ucznia w szkole oraz zak艂adzie kszta艂cenia nauczycieli i kolegium pracownik贸w s艂u偶b spo艂ecznych, w SIO gromadzona jest聽informacja o miejscu zamieszkania ucznia. Przez miejsce zamieszkania ucznia nale偶y rozumie膰聽miejscowo艣膰, w kt贸rej osoba przebywa z zamiarem sta艂ego pobytu (art. 25 Kodeksu cywilnego). W szczeg贸lno艣ci w聽przypadku dziecka pozostaj膮cego pod w艂adz膮 rodzicielsk膮 miejscem zamieszkania jest miejsce zamieszkania rodzic贸w albo tego z rodzic贸w, kt贸remu wy艂膮cznie przys艂uguje w艂adza rodzicielska lub kt贸remu zosta艂o powierzone wykonywanie w艂adzy rodzicielskiej (art. 26 搂 1 Kodeksu cywilnego).

Czy istnieje mo偶liwo艣膰 grupowego przypisania uczni贸w do oddzia艂u?

Co oznacza przycisk 鈥渋mportuj鈥 w module uczniowie?

Ta funkcjonalno艣膰 s艂u偶y do grupowej rejestracji danych identyfikacyjnych uczni贸w, kt贸rych nie ma w systemie. Przydatna instrukcja: pomoc SIO tworzenie pliku csv oraz import danych

Czy mo偶na grupowo zg艂osi膰 uczni贸w do egzaminu?

Tak. Mo偶na post膮pi膰 zgodnie z instrukcj膮:聽pomoc SIO grupowe zg艂oszenie do egzaminu

Kiedy mog臋 doda膰 nauk臋 ucznia?

Nauka ucznia聽jest wymagana przy przypisaniach do oddzia艂贸w podstawowych i RW (Zaj臋cia rewalidacyjno-wychowawcze).聽 Przypisuj膮c ucznia tylko do WWR (Wczesne wspomaganie rozwoju), Grupa nauczania j臋zyka mniejszo艣ci, Oddzia艂 przygotowawczy, Kurs kwalifikacyjny nie wprowadza si臋 Nauki ucznia w og贸le.

Czy ucze艅 spe艂niaj膮cy obowi膮zek szkolny poza szko艂膮 na podstawie zgody dyrektora szko艂y: tzw. nauczanie domowe, powinien by膰 przypisany do oddzia艂u podstawowego?

Tak. Ucze艅, kt贸remu chcemy wykaza膰 nauczanie domowe (dana dziedzinowa ucznia 鈥 Spe艂nienie obowi膮zku szkolnego lub obowi膮zku nauki poza szko艂膮) najpierw musi by膰 przypisany do oddzia艂u podstawowego.

Ucze艅 w danym roku szkolnym realizuje obowi膮zek szkolny w szkole w Anglii. W naszej szkole wpisany jest do ewidencji oraz do ksi臋gi ucznia i b臋dzie kontynuowa艂 nauk臋 w przysz艂ym roku szkolnym. Jak ma by膰 uj臋ty w systemie nowe SIO?

Uczniowi nale偶y zamkn膮膰 nauk臋 w roku szkolnym, w kt贸rym przesta艂 chodzi膰 do plac贸wki, nast臋pnie w nauce ucznia wprowadzi膰 okres realizowania obowi膮zku szkolnego z przyczyn膮 nauki za granic膮 (w dat臋 rozpocz臋cia nale偶y wpisa膰 pocz膮tek roku szkolnego, a je艣li ucze艅 wyjecha艂 w trakcie roku to dzie艅 nast臋pny po przerwaniu nauki). Dat臋 zako艅czenia obowi膮zku szkolnego b臋dzie mo偶na wprowadzi膰 wtedy, kiedy realizowanie obowi膮zku szkolnego poprzez ucz臋szczanie do szko艂y za granic膮 zostanie uko艅czone i status ucznia si臋 zmieni.

Czy w zak艂adce POBYT umie艣ci膰 tylko uczni贸w, kt贸rzy przebywaj膮 w grupach wychowawczych od poniedzia艂ku do pi膮tku czy r贸wnie偶 uczni贸w, kt贸rzy codziennie doje偶d偶aj膮 do SOSW?

SOSW jest samo w sobie internatem. Pobyt wprowadza si臋 jedynie uczniom przebywaj膮cym w SOSW na sta艂e. Zatem osobom doje偶d偶aj膮cym na zaj臋cia nie wprowadza si臋 pobytu, poniewa偶 nie przebywaj膮 w plac贸wce na sta艂e.

Kiedy nale偶y wprowadzi膰 nauczanie indywidualne?

Zgodnie z art. 127 ust. 2 ustawy 鈥 Prawo o艣wiatowe 鈥 indywidualnym nauczaniem obejmuje si臋 dzieci i m艂odzie偶, kt贸rych stan zdrowia uniemo偶liwia lub znacznie utrudnia ucz臋szczanie do szko艂y. Indywidualne nauczanie organizowane jest na podstawie orzeczenia wydanego przez poradni臋 psychologiczno-pedagogiczn膮 鈥 szko艂a nie wykazuje w SIO tych orzecze艅. W danych dziedzinowych ucznia nale偶y wpisa膰 faktyczne daty rozpocz臋cia i聽zako艅czenia indywidualnego nauczania, np. 01.04.2019 (data rozpocz臋cia) i聽17.05.2019 (data zako艅czenia).

W jakim przypadku nale偶y wprowadzi膰 鈥渒orzystanie z dodatkowej, bezp艂atnej nauki j臋zyka polskiego鈥?

Nale偶y to wprowadzi膰, je艣li ucze艅 korzysta z dodatkowej, bezp艂atnej nauki j臋zyka polskiego, o kt贸rej mowa w art. 165 ust. 7 i 9 ustawy 鈥 Prawo o艣wiatowe, podaj膮c dat臋 rozpocz臋cia i zako艅czenia korzystania.

Czy w zaj臋ciach dodatkowych (zaj臋cia dla szczeg贸lnie uzdolnionych, zaj臋cia dla zainteresowanych) nale偶y wykazywa膰 zaj臋cia wyr贸wnawcze?

W module 鈥渮aj臋cia dodatkowe鈥 prosimy nie wykazywa膰 zaj臋膰 wyr贸wnawczych, wyka偶膮 je Pa艅stwo w pa藕dzierniku w pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
1 2 3 4 5 6 7